PİLATES NEDİR ?

Çocukluğu astım ve romatizma hastalıklarıyla geçen Joseph Pilates doğu formunda egzersizler üzerinde çalışmış, bu çalışmaları fizyoloji ve hareket bilimleriyle birleştirerek kontroloji adını verdiği bu metodu geliştirmiştir. 1. Dünya Savaşında yaralı askerleri rehabilite etmek amacıyla geliştirdiği metodu uygulamış ve yatak yaylarıyla egzersizler yaptırarak hastaların yaralı dokularının sabit kalması sağlanarak yatak istirahati döneminde kendi kendini mobilize etme, kaslarını kuvvetlendirme ve bu sayede fiziksel uygunluk düzeyini koruyabilme imkânı oluşturulmuştur. İngiltere’de yaşanan salgın hastalıktan birçok insan hayatını kaybederken bu metodu uyguladığı askerlerin etkilenmemesi bu metodun ünlenmesini sağladı ve Joseph Pilates eşi ile birlikte New York’ta bir stüdyo açtı ve Pilates tüm dünyada ün kazanmaya başladı. Ülkemizde de pilatesin önemi bilinmekte ve büyük ilgi görmektedir. Peki pilatesi bu kadar önemli kılan neydi?

Diğer egzersiz metotları faydalı olmakla beraber vücutta kuvvetli kasların daha fazla kuvvetlenmesini sağlarken zayıf kas gruplarının zayıf kalmasına neden olmakta bu da vücutta dengesizlik yaratmaktadır. Pilates metodunun öğrenilmesiyle diğer egzersiz türlerine de olumlu aktarım sağlanmış ve eğitmenlerin antrenman programlamalarının daha bilinçli seviyelere ulaşmasını ve kişilerin daha kısa sürede hedeflerine ulaşmasını sağlamıştır. Pilates içten dışa doğru kuvvetlenmeyi hedefler. Vücudumuzun merkezi olan core bölgesi kaslarını hedef alır ve omurgayı saran kaslarımızı kuvvetlendirip daha sağlam temel üzerine antrenmanları inşaa eder. İstatistikler 10 kişiden 8 inin yaşamının bir döneminde iskelet ve kas sistemi rahatsızlıklarına ve buna bağlı ağrılara maruz kaldığını göstermektedir. Pilates daha kuvvetli, sağlam, dengeli ve daha sağlıklı omurga ile kusursuz bir postüre sahip olmamızı ve doğru pozisyonda olma alışkanlığı kazanmamızı sağlar.

Omurganın düzgün kullanılmadığı, duruş bozuklukları, vücut dengesinin bozuk olduğu oturuş şekilleri (masa başında çalışan kişiler için çoğu zaman kaçınılmaz olan), uzun süre bu pozisyonlarda kalınması ve tekrarlanan hareketler, yanlış uyku pozisyonları iskelet sistemimizi, kaslarımızın zayıf olması nedeniyle aşırı derecede zorlar ve kaslarda giderek artan spazmlara neden olur ve çeşitli iskelet sistemi rahatsızlıklarına sebep olur. Özellikle günümüzde bitmeyen sınav maratonunda uzun saatler masa başından kalkmayan öğrenciler ve masa başında 8 saat çalışan bireylerin, stres yüklü ve hareketsiz yaşamın doğurduğu bu rahatsızlıklardan kaçması mümkün olmamakla birlikte bunları önlemek veya daha yaygın rastlanan skolyoz, lordoz, kifoz, bel ve boyun fıtığı gibi rahatsızlıkları iyileştirmek pilatesle mümkündür. Pilates fiziksel sağlığımızın yanı sıra doğru nefes tekniğini egzersizlerle birleştirerek, dokulara ve beynimize daha fazla oksijen gitmesini sağlayarak daha zinde hissetmemizi ve doğru nefesi hayatımıza entegre etmemize imkân sağlar. Kişiye özel egzersiz programlarıyla kas kuvvetine göre direnç uygulama imkânı sağlayan ekipmanlar ile sakatlanma riskini ortadan kaldırarak 7’den 70’e herkese hitap edebilmektedir. Ve bunların dışında eklememiz gereken en önemli hususlardan biri her alanda olduğu gibi mutlaka bu alanda eğitimli, geniş anatomi ve kinesiyoloji bilgisine sahip güvenilir eğitmenlerle çalışmak. Pilates temel prensiplerinin dışında ve bilinçsizce yapıldığı takdirde var olan rahatsızlıklarınız artacağı gibi yeni sakatlanmalara sebep olacaktır.
Bedeninize iyi bakın, yaşamak zorunda olduğunuz tek yer orasıdır.