SAĞLIKLI POSTÜR İÇİN PİLATES

Postür, vücudun her kısmının, kendisine bitişik segmente ve bütün ve vücuda oranla en uygun pozisyonda yerleştirilmesidir. Vücut kas aktivitesi sırasında bağların desteği ile stabilite sağlamak veya bir harekete temel teşkil etmek için birçok kasın uyumlu çalışması sonucunda düzgün bir duruş elde eder. Doğru postürün temelini oluşturan omurga iç organlara, üst ve alt ekstremitelere ve başa yapışarak bir destek yapısı olarak fonksiyon görür. Doğal olarak omurga yapısı bozulduğunda yapıştığı her noktada fonksiyon bozukluğuna neden olur. Bu da kişiler için yetersiz bir postürdür. Amaca tam olarak hizmet etmez. Ayrıca kasların gereksiz miktarda kasılmasına neden olur. Kompansasyonlar görülebilir. Örneğin; kalça fleksörlerinin kasılmasına bağlı olarak kalça hareketliliği azalır, lumbal bölge hiperekstansiyona getirilerek ağırlık yine ayaklar üzerine aktarılmaya çalışılır ve lordoz artar. Bu durumda, kaslar daha fazla çalışmaz, ancak bir taraf kaslar kısalmış, antagonist kaslar ise uzamış ve zayıflamıştır. Bunlara ek olarak bağ zorlanmaları ve kas krampları görülür. Kötü postürün görünüşü estetik değildir. Giysiler kişi üzerinde iyi durmadıkları için, bunun yarattığı psikoloji de postür üzerinde olumsuz yansıyacaktır.
Gerek hareket yapmak gerekse bir hareketi devam ettirmek için olsun, gerekenden fazla kasılma olması hem hareketi hem de postürün yetersizliğine ve gereksiz enerji harcamasına neden olur.
ANORMAL POSTÜRÜ NELER TETİKLER
Öncelikle anormal postüre temel etken hareketsiz yaşam ve buna bağlı olarak kas zayıflıkları, gergin kaslar, azalan esneklik ve kaslar arasındaki kuvvet ve esneklik dengesizlikleri omurgamızı zorlamaya başlar. Tabiki bunların dışında birçok etken vardır. Obezite, yaşlanma, çalışma ortamının olumsuz etkileri, yanlış uyku pozisyonları ve uyku bozuklukları, hamilelik, çocukluktan gelen yanlış duruş alışkanlıkları, duygu durum bozuklukları gibi psikolojik faktörler de postürümüze etki ederler. Anormal postürde kaslarımız olması gerekenden çok daha fazla gerilerek zamanla vücudumuzda giderek artan boyun ve sırt ağrılarına sebep olurken önlem alınmadığı takdirde bel ve boyun fıtıklarına neden olur. Bunların yansıra solunum kapasitesinde azalma, dolaşım problemlerine bağlı olarak varis selülit gibi rahatsızlıklar, yürüyüş bozuklukları, başka bir yazımda detaylı ele alacağım kifoz, lordoz, skolyoz gibi problemler, baş ağrısı, psikolojik kaygılar ve kötü görünmeye bağlı olarak özgüven azalması gibi birçok alanda hayat kalitemize olumsuz yönde etki eder.
DÜZENLİ EGZERSİZ YAPMAK; İskelet sistemimizi kuvvetlendirerek bel boyun sırt ağrılarını iyileştirir, duruş bozukluklarımızı giderir ve buna bağlı olarak daha özgüvenli ve estetik bir görünüşüne sahip olurken duygu durumumuzu dengeler depresyon etkilerinden uzaklaşırız. Egzersiz yapmanın faydaları saymakla bitmez fakat en çok bilinen etkileri diyabet, tansiyon, kalp hastalıklarını önler mevcut bir rahatsızlığımız varsa tedaviyi destekler. Metabolizmayı hızlandırır, kemik yoğunluğunu arttırır bağışıklık düzeyimizi yükselterek daha zinde ve duygusal olarak daha iyi hissetmemizi sağlaması başlıca etken alanlarıdır.